Product code: NX.JDPAA.001
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Brand | Acer |
| Family | Chromebook |
| Series | 514 |
| Model name | C937-C7WD |
| Part Number | NX.JDPAA.001 |
| EAN/UPC code | 0195133221764, 195133221764 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel N |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | N150 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor base power | 6 W |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | Flash |
| Flash memory | 64 GB |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 15 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Width | 317 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.