Product code: NX.JF2EK.002
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Brand | Acer |
| Family | Chromebook |
| Series | 714 |
| Model name | Acer Plus 714 CBE794-1 - 14" WUXGA (1920x1200), Intel Core Ultra 7 155U CPU, 16GB, 512GB SSD, ChromeOS |
| Part Number | NX.JF2EK.002 |
| EAN/UPC code | 4711474784278 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| L3 cache | 24 MB |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | 155U |
| Processor cores | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11ad, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Quad HD |
| Front camera resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Keyboard | |
| Keyboard backlit colour | White |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous video playback time | 8.5 h |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Browsing time (Wi-Fi) | 11.5 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.24 kg |
| Height | 16.9 mm |
| Depth | 225.7 mm |
| Width | 313.3 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Other features | |
| L2 cache | 12 MB |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.