Product code: NX.AWFEK.002
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Acer |
| Family | Chromebook |
| Series | 314 |
| Model name | CB314-2H-K1QQ |
| Part Number | NX.AWFEK.002 |
| Release Date | 02 November 2021 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | MediaTek |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | MT8183 |
| Coprocessor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G72 MP3 |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | Flash |
| Flash memory | 64 GB |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 12 h |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 19.7 mm |
| Depth | 232 mm |
| Width | 325.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | No |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.