Product code: NX.KB9EH.00J
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Brand | Acer |
| Family | Chromebook |
| Series | 315 |
| Model name | CB315-4H-C70S |
| Part Number | NX.KB9EH.00J |
| EAN/UPC code | 4711121796258 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Celeron N |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor model | N4500 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 4 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Flash drive interface | Flash |
| Storage media | Flash |
| Flash memory | 128 GB |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |
| Height | 20 mm |
| Depth | 244.2 mm |
| Width | 366.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.