Product code: NX.J9LAA.001
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display | |
| Display diagonal | 11.6 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Panel type | IPS |
| HD type | HD |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology marketing name | CineCrystal |
| Brand | Acer |
| Family | Chromebook |
| Series | Spin 511 |
| Model name | R757T-C9VH |
| Part Number | NX.J9LAA.001 |
| EAN/UPC code | 0195133206747, 195133206747 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel N |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | N150 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor base power | 6 W |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | Flash |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 29.5 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.