Product code: NX.DJ1ET.002
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Home |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Brand | Acer |
| Model name | SPIRE |
| Part Number | NX.DJ1ET.002 |
| EAN/UPC code | 4711474842947 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Processor model | N4500 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor socket | BGA 1338 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| HDD capacity | 128 GB |
| Total HDDs capacity | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | HDD |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | No |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Battery | |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery life (max) | 6.5 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |
| Height | 18.2 mm |
| Depth | 229.6 mm |
| Width | 357.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.