Product code: NX.JLNET.001
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | Acer |
| Model name | SPIRE |
| Part Number | NX.JLNET.001 |
| EAN/UPC code | 4711474601735 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor model | X1-26-100 |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor generation | Snapdragon X |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Quad HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | Italian |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 18 h |
| Battery capacity | 65 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.55 kg |
| Height | 15.9 mm |
| Depth | 250 mm |
| Width | 335.5 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Total processor performance up to | 45 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.