Product code: NX.JDAEK.001
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | OLED |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR True Black 500 |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display technology marketing name | CineCrystal |
| Brand | Acer |
| Family | Swift |
| Series | Go 14 AI |
| Model name | Acer Go 14 AI SFG14-64 - AMD Ryzen AI 7 350, 16GB, 1TB SSD, 14" WUXGA OLED, Windows 11 Copilot+ Notebook |
| Part Number | NX.JDAEK.001 |
| EAN/UPC code | 4711474422873 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 7 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor model | 350 |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache | 16 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 8000 MT/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera HD type | Quad HD |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 24 h |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.29 kg |
| Height | 16.4 mm |
| Depth | 222.8 mm |
| Width | 312.9 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.