Product code: 90NB14B2-M003A0
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | OLED |
| Display surface | Gloss |
| HD type | 3.2K |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3200 x 2000 pixels |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR True Black 500 |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 500 cd/m² |
| Brand | ASUS |
| Family | Vivobook |
| Series | S 16 OLED |
| Model name | M5606WA-MX036W |
| Part Number | 90NB14B2-M003A0 |
| EAN/UPC code | 4711387586266, 0197105586260, 197105586260 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor model | 365 |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 20 |
| Processor cache | 34 MB |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 24 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 880M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | Smart Amp |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | Dutch |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.5 kg |
| Height (rear) | 1.59 cm |
| Height (front) | 1.39 cm |
| Depth | 246.9 mm |
| Width | 353.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 90 W |
| AC adapter frequency | 50 -60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 4.5 A |