Product code: BX325JA-AH189R
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 13.3 inch |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | ASUS |
| Family | Zenbook |
| Series | 13 |
| Model name | BX325JA-AH189R |
| Part Number | BX325JA-AH189R |
| Release Date | 05 July 2021 |
| EAN/UPC code | 4718017850278 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1 GHz |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | i5-1035G1 |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 1.2 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 10th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Y |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| Thunderbolt technology | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 67 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.07 kg |
| Height | 13.9 mm |
| Depth | 203 mm |
| Width | 304.2 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |