Product code: X555QG-XX201
| Design | |
|---|---|
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | ASUS |
| Model name | 555QG-XX201 |
| Part Number | X555QG-XX201 |
| Release Date | 22 January 2019 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD A12 |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | A12-9720P |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor generation | 7th Generation AMD A12-Series APUs |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter model | AMD Radeon R8 M435DX |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | AMD Radeon R8 M435DX |
| On-board graphics card model | AMD Radeon R7 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1000 GB |
| HDD size | 2.5" |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Audio system | SonicMaster |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | FreeDOS |
| Battery | |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 37 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.2 kg |
| Height | 25.8 mm |
| Depth | 256 mm |
| Width | 382 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 90 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 4.74 A |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.