Product code: X412FJ-EB102
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Dual-screen | N |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | ASUS |
| Family | VivoBook |
| Series | 14 |
| Model name | X412FJ-EB102 |
| Part Number | X412FJ-EB102 |
| Release Date | 07 August 2019 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i3 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i3-8145U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Configurable TDP-up frequency | 2.3 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i3 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 12 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce MX230 |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce MX230 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 32 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3EA0 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Antenna type | 2x2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | FreeDOS |
| Battery | |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 37 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 212 mm |
| Width | 322 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.