Product code: N580VD-FY161T
| Design | |
|---|---|
| Colour of product | Gold |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | ASUS |
| Family | VivoBook |
| Series | Pro |
| Model name | X580 |
| Part Number | N580VD-FY161T |
| Release Date | 07 September 2017 |
| EAN/UPC code | 4712900759921 |
| Price | About 965 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i7-7700 Mobile Series |
| Processor family | 7th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Motherboard chipset | Intel HM175 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-7700HQ |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | FCBGA1440 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 630 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD+SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Virtual Reality (VR) ready | N |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Microsoft Office 365 Customer Trial |
| Battery | |
| Number of battery cells | 3 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 kg |
| Height | 256 mm |
| Depth | 19.2 mm |
| Width | 380 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 120 W |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.