Product code: 90NB04Y1-M06490
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Bronze, Stainless steel |
| Colour of product | Bronze, Stainless steel |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 13.3 inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD+ |
| LED backlight | Y |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | ASUS |
| Family | ZenBook |
| Model name | UX303LA-RO332H |
| Part Number | 90NB04Y1-M06490 |
| Release Date | 05 November 2017 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-5200 Mobile Series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor codename | Broadwell |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-5200U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Processor generation | 5th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Maximum internal memory | 12 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 5500 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 16 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 5500 |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 16 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 11.2 |
| On-board graphics card ID | 0x1616 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 500 GB |
| Hard drive capacity | 500 GB |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| DVI port | N |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 8 |
| Battery | |
| Number of battery cells | 3 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.45 kg |
| Height (rear) | 1.92 cm |
| Height (front) | 1.8 cm |
| Depth | 223 mm |
| Width | 323 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.