Product code: P0NMK
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display response rise/fall | 35 ms |
| Pixel density | 141 ppi |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | WVA |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | DELL |
| Family | Pro |
| Series | 15 Essential |
| Model name | PV15265 |
| Part Number | P0NMK |
| EAN/UPC code | 5397321001461 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor boost frequency | 4.55 GHz |
| Processor model | 130 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x CSODIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 660M |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 1201 Mbit/s |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Speaker power | 5 W |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Number of microphones | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 0.92 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | German |
| Copilot key | Yes |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | McAfee Business Protection 1-year, Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 190 g |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery recharge time | 4 h |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery voltage | 11.25 V |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.85 kg |
| Height (rear) | 1.9 cm |
| Height (front) | 1.7 cm |
| Depth | 235.6 mm |
| Width | 358.5 mm |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| USB charging voltage | 5, 9, 15, 20 V |
| USB charging current | 3.25 A |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 54 W |
| Other features | |
| L2 cache | 3 MB |
| Anti-glare screen | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.