DELL Inspiron 3567 - I15-3567-M10N
DELL Inspiron 3567
Product code: I15-3567-M10N
  • đŸ’ģDisplay diagonal: 15.6 inch
  • đŸ”ŗProcessor model: i3-6006U
  • đŸŽĢInternal memory: 4 GB
  • 🎮On-board graphics adapter model: Intel HD Graphics 520
  • 🎮Discrete graphics adapter model: Not available
  • đŸ’ŊTotal storage capacity: 1 TB
  • âš–ī¸Weight: 2.25 kg
Find it on Amazon.com
As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.
📊 Add to compare
Specifications
Design
Product colourBlack
Product typeLaptop
Form factorClamshell
Display
Display diagonal15.6 inch
Dual-screenNo
Aspect ratio16:9
HD typeHD
LED backlightYes
TouchscreenNo
Display resolution1366 x 768 pixels
Native aspect ratio16:9
BrandDELL
FamilyInspiron
Series3000
Model name3567
Part NumberI15-3567-M10N
Release Date15 November 2018
Processor
Processor seriesIntel Core i3-6000 Mobile Processor Series
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel Core i3
Processor frequency2 GHz
Processor codenameSkylake
Thermal Design Power (TDP)15 W
Processor modeli3-6006U
Processor cores2
Processor threads4
Processor cache3 MB
Processor lithography14 nm
Processor socketBGA 1356
Processor generation6th gen Intel Core i3
Memory
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Internal memory4 GB
Memory form factorSO-DIMM
Memory slots2x SO-DIMM
Maximum internal memory16 GB
Maximum internal memory (64-bit)16 GB
Graphics
On-board graphics adapterY
On-board graphics adapter familyIntel HD Graphics
On-board graphics adapter DirectX version12.0
Discrete graphics adapterN
On-board graphics adapter base frequency300 MHz
On-board graphics adapter dynamic frequency (max)900 MHz
Maximum on-board graphics adapter memory32 GB
On-board graphics adapter OpenGL version4.4
On-board graphics cardYes
Discrete graphics cardNo
Discrete graphics card modelNot available
On-board graphics card modelIntel HD Graphics 520
On-board graphics card familyIntel HD Graphics
On-board graphics card base frequency300 MHz
On-board graphics card dynamic frequency (max)900 MHz
Maximum on-board graphics card memory32 GB
On-board graphics card DirectX version12.0
On-board graphics card OpenGL version4.4
On-board graphics card ID1916
Storage
Total storage capacity1 TB
Number of HDDs installed1
HDD capacity1 TB
HDD speed5400 RPM
HDD size2.5"
HDD interfaceSATA III
Compatible memory cardsSD, SDHC, SDXC
Card reader integratedYes
Storage mediaHDD
Optical drive
Optical drive typeNo
Networking
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10, 100 Mbit/s
Wi-FiYes
BluetoothYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
Charging port typeDC-in jack
HDMI version1.4a
DVI portNo
Docking connectorNo
Combo headphone/mic portYes
USB 2.0 ports quantity1
HDMI ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Audio
Built-in microphoneYes
Number of built-in speakers2
Audio systemMaxxAudio Pro
Speaker power2 W
Audio chipRealtek ALC3246
Speakers manufacturerWaves
Camera
Front cameraYes
Front camera HD typeHD
Front camera resolution1280 x 720 pixels
Front camera signal format720p
Front camera resolution (numeric)0.9 MP
Keyboard
Numeric keypadYes
Island-style keyboardYes
Full-size keyboardYes
Windows keysYes
Pointing deviceTouchpad
Software
Operating system installedWindows 10 Home
Operating system architecture64-bit
Drivers includedYes
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity (Watt-hours)40 Wh
Number of battery cells4
Battery capacity40 Wh
Battery voltage14.8 V
Weight & dimensions
Weight2.25 kg
Height23.6 mm
Depth260.3 mm
Width380 mm
Power
AC adapter frequency50 - 60 Hz
AC adapter input voltage100 - 240 V