Product code: INS 15-7501-D1645S
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Pixel density | 142 ppi |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | WVA |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | DELL |
| Family | Inspiron |
| Series | 7000 |
| Model name | 7501 |
| Part Number | INS 15-7501-D1645S |
| Release Date | 03 June 2020 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor codename | Comet Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i5-10300H |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor generation | 10th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1050 MHz |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1050 MHz |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x9BC4 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Speaker power | 2.5 W |
| Audio chip | Realtek ALC3254 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 0.92 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.9 kg |
| Height (rear) | 1.89 cm |
| Height (front) | 1.75 cm |
| Depth | 234.5 mm |
| Width | 356.1 mm |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Password protection | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.