Product code: SNS7275002
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Colour of product | Black |
| Product type | Ultrabook |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Market positioning | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 12.5 inch |
| Dual-screen | N |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | DELL |
| Family | Latitude |
| Series | 7000 |
| Model name | 7275 |
| Part Number | SNS7275002 |
| Release Date | 13 April 2017 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core m5-6Y Series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core m5 |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor codename | Skylake |
| Thermal Design Power (TDP) | 4.5 W |
| Processor model | m5-6Y57 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1515 |
| Configurable TDP-up | 7 W |
| Processor generation | 6th gen Intel Core m5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 515 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 515 |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 1.74 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card ID | 0x191E |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| LightScribe | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| DVI port | N |
| Combo headphone/mic port | Y |
| DC-in jack | Y |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Full-size keyboard | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Electronic compass | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Drivers included | Y |
| Battery | |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 30 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 30 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.41 kg |
| Depth (tablet mode) | 19.3 cm |
| Width (tablet mode) | 29.1 cm |
| Weight (tablet mode) | 730.7 g |
| Height | 17.1 mm |
| Depth | 193 mm |
| Width | 291 mm |
| Height (tablet mode) | 8.11 mm |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Noble |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.