Product code: 30031894
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Introduction year | 2021 |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Foldable display | No |
| Brand | ERAZER |
| Family | ERAZER |
| Model name | efender |
| Part Number | 30031894 |
| Release Date | 01 June 2021 |
| EAN/UPC code | 4061275168884 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor model | 5800H |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Sound Blaster Cinema 6 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 4.5 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.5 kg |
| Depth | 268 mm |
| Width | 396 mm |
| Security | |
| Cable lock slot | No |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.