Product code: 30031919
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | ERAZER |
| Family | ERAZER |
| Model name | rawler |
| Part Number | 30031919 |
| Release Date | 15 February 2022 |
| EAN/UPC code | 4061275169751 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | 5600H |
| Processor cores | 6 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.3 kg |
| Height | 38 mm |
| Depth | 258 mm |
| Width | 363 mm |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.