Product code: BTVAD40000PAAAKG
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Colour of product | Black, Grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Swivel) |
| Market positioning | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 12.5 inch |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| Touch technology | Multi-touch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Fujitsu |
| Family | LIFEBOOK |
| Series | T |
| Model name | T726 |
| Part Number | BTVAD40000PAAAKG |
| Release Date | 17 October 2016 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-6200 series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor codename | Skylake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-6200U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 6th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 20 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Maximum internal memory (64-bit) | 20 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 520 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 520 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 1.74 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card ID | 1916 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Solid-state drive interface | Serial ATA III |
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 8260 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 867 Mbit/s |
| MIMO | Y |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.1 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Volume control | Digital |
| Charging port type | DC-in jack |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| On/off button | Y |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Y |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| DC-in jack | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio chip | Realtek ALC255 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera signal format | 1080p |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit colour | White |
| Keyboard number of keys | 85 |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Electronic compass | Y |
| Ambient light sensor | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Orientation sensor | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Pre-installed software | Fujitsu LIFEBOOK Application Panel, Fujitsu Display Manager, ShockSensor Utility, Power Saving Utility, Fujitsu Plugfree Network, Win7: Fujitsu Recovery, Microsoft Office |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | McAfee Multi Access Security |
| Recovery operating system | Windows 7 Professional |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Hot-swap battery | Y |
| Battery charge indicator | Y |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery life (max) | 11 h |
| Battery capacity | 6400 mAh |
| Battery capacity (Watt hours) | 72 Wh |
| Battery voltage | 11.25 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.81 kg |
| Height (rear) | 3.13 cm |
| Height (front) | 2.54 cm |
| Depth | 233 mm |
| Width | 316 mm |
| Power | |
| Power management | Y |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Password protection type | BIOS, Supervisor, User |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.