Product code: VFY:A5550M85G5TR
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Contrast ratio (typical) | 300:1 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Fujitsu |
| Family | LIFEBOOK |
| Series | A |
| Model name | A555/G |
| Part Number | VFY:A5550M85G5TR |
| Release Date | 30 May 2017 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-5200 Mobile Series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor codename | Broadwell |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-5200U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Processor generation | 5th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Maximum internal memory (64-bit) | 32 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics memory type | GDDR3 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 5500 |
| Discrete graphics adapter model | AMD Radeon R7 M260 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 16 GB |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | AMD Radeon R7 M260 |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 5500 |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 16 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 11.2 |
| On-board graphics card ID | 0x1616 |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 500 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD interface | SATA III |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Charging port type | DC-in jack |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| DVI port | No |
| Docking connector | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio chip | Realtek ALC255 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | FreeDOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 45 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 10.5 h |
| Battery capacity | 4170 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.23 kg |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 256 mm |
| Width | 378 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 90 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 4.74 A |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, Supervisor, User |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.