Product code: 6MR41EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Educational |
| Display | |
| Display diagonal | 11.6 inch |
| Dual-screen | N |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 69% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | Chromebook |
| Series | 11 |
| Model name | 11 G7 EE |
| Part Number | 6MR41EA |
| Release Date | 01 August 2019 |
| EAN/UPC code | 0193808814839, 193808814839, 0193808849145, 193808849145, 0193905257881, 193905257881, 0193905841615, 193905841615, 0193905796151, 193905796151, 0193905968800, 193905968800, 0194721571380, 194721571380 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Processor codename | Gemini Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Processor model | N4100 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1090 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 3733 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Number of execution units | 12 |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 600 |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 700 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8 GB |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 600 |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 700 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card ID | 0x3185 |
| On-board graphics card burst frequency | 700 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 180 g |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47.36 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 47.36 Wh |
| Fast charging | Y |
| Fast charging time (90%) | 90 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.33 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 208 mm |
| Width | 306 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Software provided | HP Classroom Manager |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.