Product code: 3C097ES
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Model name | 50 |
| Part Number | 3C097ES |
| Release Date | 13 March 2020 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i3 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i3-8130U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i3 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 620 |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 32 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 41 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Height | 22.5 mm |
| Depth | 246 mm |
| Width | 376 mm |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.