Product code: C8XR4ES
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Model name | 55R |
| Part Number | C8XR4ES |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor boost frequency | 4.55 GHz |
| Processor model | 7535U |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 660M |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 180 g |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.66 kg |
| Height (rear) | 1.58 cm |
| Height (front) | 1.18 cm |
| Depth | 236 mm |
| Width | 359.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | No |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Other features | |
| L2 cache | 3 MB |
| Anti-glare screen | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.