Product code: 5ED68UAR
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Gold |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | HD+ |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 60% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Model name | 7-by0019cy |
| Part Number | 5ED68UAR |
| Release Date | 16 January 2021 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 1.8 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 620 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1 TB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD interface | SATA |
| Total HDDs capacity | 1 TB |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | Realtek RTL8821CE |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 1x1 |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Miracast | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Pre-installed software | Netflix |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | McAfee LiveSafe;Dropbox |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 210 g |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.34 kg |
| Height | 24.5 mm |
| Depth | 272.2 mm |
| Width | 414.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Home |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.