Product code: 9S9P0EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2023 |
| Product design | Paint finish cover and base, sandblasted In-mould roll keyboard frame |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Model name | 7-cp3001na |
| Part Number | 9S9P0EA |
| Release Date | 15 December 2023 |
| EAN/UPC code | 0198122093182, 198122093182 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | 7730U |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| ECC | No |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 1x1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | soft grey |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Pre-installed software | ExpressVPN (30 day free trial); LastPass Premium (30 day free trial), 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer |
| Trial software | 25 GB Dropbox storage for 12 months |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 175 g |
| Continuous video playback time | 9 h |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 9.75 h |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.07 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 257.8 mm |
| Width | 400.7 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Home |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; myHP |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122093182 |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
| Number of speakers | 2 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps made with post-consumer recycled plastic |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 133 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 23 |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.