Product code: 187K7EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Display | |
| Display diagonal | 11.6 inch |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Panel type | SVA |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | Chromebook |
| Series | 11 |
| Model name | 11a-nb0000na |
| Part Number | 187K7EA |
| Release Date | 22 June 2020 |
| EAN/UPC code | 0195122146818, 195122146818 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Celeron N3000 series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Processor codename | Apollo Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Processor model | N3350 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1296 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| ECC | No |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter burst frequency | 650 MHz |
| Number of execution units | 12 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 500 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 650 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 500 |
| On-board graphics card base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 650 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card ID | 0x5A85 |
| On-board graphics card burst frequency | 650 MHz |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 32 GB |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 7265 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Miracast | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Island-style keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Pre-installed software | 100 GB Google One |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery weight | 190 g |
| Battery capacity (Watt-hours) | 47 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 18 mm |
| Depth | 208 mm |
| Width | 306 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Home |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 29.5 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.