Product code: 6M7R8PA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Cloud computing |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2022 |
| Display | |
| Display diagonal | 13.5 inch |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA+ |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1280 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Brand | HP |
| Family | Elite Dragonfly |
| Model name | Chromebook |
| Part Number | 6M7R8PA |
| Release Date | 10 June 2022 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor model | i5-1235U |
| Processor cores | 10 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor generation | 12th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Trackpad |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Fast charging time (90%) | 90 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.27 kg |
| Height | 16.6 mm |
| Depth | 221.8 mm |
| Width | 294.5 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 34.3 cm |
| Number of speakers | 2 |
| Anti-glare screen | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.