Product code: 468Z2PA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 13 inch |
| Display brightness | 450 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Gloss |
| HD type | 3K2K |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 3000 x 2000 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| Brand | HP |
| Family | Elite x2 |
| Model name | G8 |
| Part Number | 468Z2PA |
| Release Date | 13 April 2021 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | i7-1185G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 12 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 3 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Processor generation | 11th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 3 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery weight | 190 g |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.17 kg |
| Depth (tablet mode) | 21.6 cm |
| Width (tablet mode) | 28.9 cm |
| Weight (tablet mode) | 820 g |
| Height | 14.2 mm |
| Depth | 215.8 mm |
| Width | 289.3 mm |
| Height (tablet mode) | 8.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Software provided | HP Image Assistant; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Easy Clean; HP Power Manager; HP WorkWell; myHP; HP Privacy Settings; Touchpoint Customizer for Commercial; HP Notifications; HP QuickDrop; HP Wireless Button Driver; Tile |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam FHD IR |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 33 cm |
| Number of speakers | 2 |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.