Product code: D2FP1AT
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook 8 |
| Model name | G1i |
| Part Number | D2FP1AT |
| Release Date | 22 November 2025 |
| EAN/UPC code | 0199896287777, 199896287777, 0199896287760, 199896287760, 0199896287753, 199896287753, 0199896288514, 199896288514 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | 258V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Performance cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Processor base power | 17 W |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 8 |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.77 kg |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Height (front) | 1.15 cm |
| Depth | 250 mm |
| Width | 359 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896287760 |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.