Product code: 4K9V1EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2021 |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 840 |
| Part Number | 4K9V1EA |
| Release Date | 14 June 2021 |
| EAN/UPC code | 0196188019085, 196188019085 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Processor generation | 11th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| ECC | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express, NVMe |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Thunderbolt technology | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Input device model | HP Premium Collaboration Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (3 years) |
| Windows 11 free upgrade | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.13 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 215 mm |
| Width | 323 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; HP Sure Start Gen6; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Run Gen4; HP Sure Recover Gen4; HP Client Security Manager Gen7 |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (SSM); HP BIOS Config Utility (BCU); HP Client Catalog; HP Manageability Integration Kit Gen4; HP Client Management Script Library (download) |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Software provided | HP Connection Optimizer; HP Image Assistant; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; HP Easy Clean; HP Power Manager; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP QuickDrop; HP Wireless Button Driver; |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure; Low Halogen; Bulk packaging available; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.