Product code: 2Z9J4U8
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 840 G6 |
| Part Number | 2Z9J4U8 |
| Release Date | 19 February 2021 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | i7-8665U |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 2.1 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 190 g |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.48 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 234.3 mm |
| Width | 326 mm |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.56 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.