HP EliteBook 840 G6 Bluetooth Speaker 400 - 7NW15PA-BTSPEAKER
HP EliteBook 840 G6 Bluetooth Speaker 400
Product code: 7NW15PA-BTSPEAKER
  • 💻Display diagonal: 14 inch
  • 🔳Processor model: i7-8565U
  • 🎫Internal memory: 8 GB
  • 🎮On-board graphics adapter model:
  • 🎮Discrete graphics adapter model:
  • 💽Total storage capacity: 256 GB
  • ⚖️Weight: 1.48 kg
Find it on Amazon.com
As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.
📊 Add to compare
Specifications
Design
Product colourSilver
Product typeLaptop
Form factorClamshell
Market positioningBusiness
Display
Display diagonal14 inch
NTSC coverage (typical)45%
Display brightness250 cd/m²
Panel typeIPS
HD typeFull HD
LED backlightYes
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio16:9
BrandHP
FamilyEliteBook
Series800
Model name840 G6 + Bluetooth Speaker 400
Part Number7NW15PA-BTSPEAKER
Release Date01 November 2019
Processor
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel Core i7
Processor frequency1.8 GHz
Processor boost frequency4.6 GHz
Processor codenameWhiskey Lake
Thermal Design Power (TDP)15 W
Processor modeli7-8565U
Processor cores4
Processor threads8
Processor cache8 MB
Processor lithography14 nm
Processor socketBGA 1528
Configurable TDP-up frequency2 GHz
Configurable TDP-up25 W
Processor generation8th gen Intel Core i7
Memory
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Internal memory8 GB
Memory form factorSO-DIMM
Memory clock speed2400 MHz
Memory slots2x SO-DIMM
Maximum internal memory32 GB
Memory layout (slots x size)1 x 8 GB
Graphics
On-board graphics cardYes
Discrete graphics cardNo
Discrete graphics card modelNot available
On-board graphics card modelIntel UHD Graphics
On-board graphics card familyIntel UHD Graphics
On-board graphics card base frequency300 MHz
On-board graphics card dynamic frequency (max)1150 MHz
Maximum on-board graphics card memory32 GB
On-board graphics card DirectX version12.0
On-board graphics card OpenGL version4.5
On-board graphics card ID0x3EA0
Storage
Total storage capacity256 GB
Number of SSDs installed1
SSD capacity256 GB
SSD interfaceNVMe, PCI Express
SSD form factorM.2
Card reader integratedNo
Storage mediaSSD
NVMeYes
Optical drive
Optical drive typeNo
Networking
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10, 100, 1000 Mbit/s
Wi-FiYes
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
Antenna type2x2
MIMOYes
MIMO typeMulti User MIMO
BluetoothYes
Bluetooth version5.0
MiracastYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
Charging port typeDC-in jack
HDMI version1.4b
USB Sleep-and-Charge ports1
Docking connectorYes
Combo headphone/mic portYes
DC-in jackYes
HDMI ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB Sleep-and-ChargeYes
Audio
Built-in microphoneYes
Number of built-in speakers2
Audio systemBang & Olufsen
Number of microphones3
Camera
Front cameraYes
Front camera HD typeHD
Front camera signal format720p
Keyboard
Numeric keypadNo
Spill-resistant keyboardYes
Keyboard backlitYes
Windows keysYes
Pointing deviceClickpad
Performance
Ambient light sensorYes
Software
Operating system installedWindows 10 Pro
Operating system architecture64-bit
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery weight190 g
Battery capacity (Watt-hours)50 Wh
Number of battery cells3
Battery capacity50 Wh
Weight & dimensions
Weight1.48 kg
Height17.9 mm
Depth234.3 mm
Width326 mm
Power
AC adapter power65 W