Product code: 4C879U8R
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 840 G7 |
| Part Number | 4C879U8R |
| Release Date | 10 July 2021 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor model | i7-10610U |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 2.3 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 10th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 204 g |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 214.7 mm |
| Width | 323.6 mm |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.56 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.