Product code: 7PK06PA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Premium |
| Display | |
| Display diagonal | 13.3 inch |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook x360 |
| Model name | 830 G6 |
| Part Number | 7PK06PA |
| Release Date | 16 June 2019 |
| EAN/UPC code | 0193905570577, 193905570577 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor model | i5-8265U |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 1.8 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| HDMI version | 1.4b |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 53 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.35 kg |
| Height | 16.9 mm |
| Depth | 215.2 mm |
| Width | 306.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Security tools | HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Secure Erase; HP Sure Click; Windows Defender; HP Sure Start Gen5; HP Sure Run Gen2; HP Sure Recover Gen2; HP BIOSphere Gen5; HP Client Security Gen5; HP Sure Sense |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (SSM); HP BIOS Config Utility (BCU); HP Client Catalog; HP Manageability Integration Kit Gen3 |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Software provided | HP Hotkey Support; HP Image Assistant; HP Noise Cancellation Software |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.