Product code: DB0K4ET
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Brand | HP |
| Family | ProBook 4 |
| Model name | G2iR |
| Part Number | DB0K4ET |
| Release Date | 31 March 2026 |
| EAN/UPC code | 0821844800768, 821844800768, 0821844800744, 821844800744, 0821844800720, 821844800720, 0821844800775, 821844800775, 0821844800676, 821844800676, 0821844800799, 821844800799, 0821844800706, 821844800706, 0821844800690, 821844800690, 0821844800683, 821844800683, 0821844800751, 821844800751, 0821844800713, 821844800713, 0821844800522, 821844800522 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | 226V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Performance cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 130V |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.38 kg |
| Depth | 224.3 mm |
| Width | 318.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Brand-specific features | |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam FHD |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844800676 |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 97 TOPs |
| NPU performance up to | 40 TOPs |
| GPU performance up to | 53 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.