Product code: 28K98UT#ABA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ProBook |
| Series | 400 |
| Model name | 450 G8 |
| Part Number | 28K98UT#ABA |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor generation | 11th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| ECC | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Miracast | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Windows Hello | No |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 190 g |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 12.5 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.74 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 233.9 mm |
| Width | 359.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Absolute persistence module; HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Secure Erase; Preboot authentication; TPM 2.0 embedded security chip shipped with Windows 10 (Common Criteria EAL4+ Certied); HP Sure Click; Windows Defender; HP BIOSphere Gen5; HP Sure Sense; BIOS Update via Network; Master Boot Record Security; Support for chassis padlocks and cable lock devices; HP Client Security Manager Gen6; HP Sure Start Gen6; HP Sure Run Gen3; HP Sure Recover Gen3; HP Sure Admin; HP Pro Security Edition |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (SSM); HP BIOS Cong Utility (BCU); HP Client Catalog; HP Manageability Integration Kit Gen3 |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.