Product code: 6JQ83U8R
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Dual-screen | No |
| LED backlight | Yes |
| Brand | HP |
| Family | ProBook |
| Series | 600 |
| Model name | 650 G4 |
| Part Number | 6JQ83U8R |
| Release Date | 08 April 2019 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-8850H |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 630 |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3E9B |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1 TB |
| Total HDDs capacity | 1 TB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | HDD |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Serial ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Docking connector | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 48 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Height | 23.9 mm |
| Depth | 257 mm |
| Width | 377 mm |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Yes |
| HP ePrint | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Software provided | JetAdvantage, Hotkey Support, LAN Protection, Noise Cancellation Software, Velocity; Native Miracast support |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP 3D DriveGuard | Yes |
| HP Recovery Manager | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.