Product code: 900402R-999-F2G9
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Dual-screen | No |
| 3D | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook |
| Series | Studio |
| Model name | 15 G4 Studio |
| Part Number | 900402R-999-F2G9 |
| Release Date | 01 March 2019 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i7-7700 Mobile Series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Motherboard chipset | Intel CM236 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-7700HQ |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor generation | 7th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 630 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card ID | 0x591B |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 90 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.6 kg |
| Height | 26 mm |
| Depth | 264 mm |
| Width | 386 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP ePrint | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Software provided | HP Performance Advisor, HP Remote Graphics Software (HP RGS), HP Velocity, HP Client Security Suite Gen3, +JetAdvantage, r, HP WorkWise (requires Bluetooth), HP LAN-WLAN Protection, HP Hotkey Support, HP Noise Cancellation, Buy Office, Bing Search, Skype |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Recovery Manager | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.