Product code: C40QYUC#ABA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display brightness | 300 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Brand | HP |
| Family | ZBook 8 |
| Model name | G1ah |
| Part Number | C40QYUC#ABA |
| EAN/UPC code | 0199485657318, 199485657318 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor family | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor model | PRO 230 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 200 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | Yes |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 760M |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | MediaTek RZ616 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.44 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 222 mm |
| Width | 315.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Brand-specific features | |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| L2 cache | 6 MB |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 60% post-consumer recycled plastic |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 31 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.