Product code: 42B38PA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Firefly |
| Model name | 15 G8 |
| Part Number | 42B38PA |
| Release Date | 20 March 2021 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor model | i7-1165G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 12 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 2.8 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Processor generation | 11th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro T500 |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| HDMI version | 2.0b |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 19.2 mm |
| Depth | 233.6 mm |
| Width | 359.5 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Sure Click; HP Secure Erase; HP Manageability Integration Kit; HP Sure Sense; HP Sure Recover Gen3; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen6; HP Sure Admin; HP Sure View Reect; HP Tamper Lock; MS Bitlocker Encryption; HP Image Assistant Gen4.6; HP Proactive Security (DaaS); HP TPM Conguration Utility; HP Sure Run Gen4; HP Client Security Manager Gen7; HP Sure Recover Gen4 with Embedded Reimaging; Secured-core PC capable |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Software provided | Bing search for IE11; Buy Office; CyberLink Power Media Player; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Performance Advisor; HP Recovery Manager; HP Support Assistant; Native Miracast support; HP Connection Optimizer; HP ZCentral Remote Boost Software; myHP; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Privacy Settings; HP Programmable Key; HP QuickDrop; HP Touchpoint Customizer; HP WorkWell; TileApp (optional |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Number of speakers | 2 |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.