Product code: 6B896EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Firefly |
| Model name | 16 G9 |
| Part Number | 6B896EA |
| Release Date | 20 May 2022 |
| EAN/UPC code | 0196548834396, 196548834396, 0196548834419, 196548834419, 0196548834426, 196548834426, 0196548834358, 196548834358, 0196548834266, 196548834266, 0196548834297, 196548834297, 0196548834617, 196548834617, 0196548834600, 196548834600, 0196548834587, 196548834587, 0196548834280, 196548834280, 0196548834402, 196548834402, 0196548834389, 196548834389, 0196548834365, 196548834365, 0196548834327, 196548834327, 0196548834310, 196548834310, 0196548834372, 196548834372, 0196548834334, 196548834334, 0196548834273, 196548834273, 0196548834556, 196548834556, 0196548834563, 196548834563, 0196548834549, 196548834549, 0196548834525, 196548834525, 0196548834501, 196548834501, 0196548834532, 196548834532, 0196548834433, 196548834433, 0196548834440, 196548834440, 0196548834488, 196548834488, 0196548834457, 196548834457, 0196548834518, 196548834518, 0196548834495, 196548834495, 0196548834464, 196548834464, 0196548834471, 196548834471, 0196548834570, 196548834570, 0196548834341, 196548834341, 0196548834303, 196548834303, 0196548834594, 196548834594 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor model | i7-1255U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor generation | 12th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Number of free internal memory expansion slots | 2 |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA T550 |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 620 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express, NVMe |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| HDMI version | 2.0b |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard special features | Resistente a derrames |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Input device model | Teclado HP Premium |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | Bing search for IE11; Buy Office; CyberLink Power Media Player; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Performance Advisor; HP Recovery Manager; HP Support Assistant; Native Miracast support; HP Connection Optimizer; HP ZCentral Remote Boost Software; myHP; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Privacy Settings; HP Programmable Key; HP QuickDrop; HP Touchpoint Customizer; HP WorkWell; Tile App (optional) |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 76 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 76 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 250.9 mm |
| Width | 358.7 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 110 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Sure Click; HP Secure Erase; HP Manageability Integration Kit; HP Sure Sense; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen6; HP Sure Admin; MS Bitlocker Encryption; Nano Security Lock Slot; HP Image Assistant Gen4.6; HP Proactive Security (DaaS); HP TPM Configuration Utility; HP Sure Run Gen4; HP Client Security Manager Gen7; HP Sure Recover Gen4 with Embedded Reimaging; Secured-core PC capable; TPM 2.0 Embedded Security Chip; Infineon SLB9670; Camera privacy shutter |
| HP Management tools | HP Power Manager |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548834396 |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Number of speakers | 2 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure; 40% post-consumer recycled plastic; External power supply 90% efficiency; Low Halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.