Product code: 62T86EA#ABH
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Model year | 2022 |
| Chassis type | CFF |
| Introduction year | 2022 |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display brightness | 400 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Firefly |
| Model name | G8 |
| Part Number | 62T86EA#ABH |
| Release Date | 28 February 2022 |
| EAN/UPC code | 0196548045280, 196548045280 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Motherboard chipset | Intel WM590 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor model | W-11955M |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 24 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| ECC | No |
| Memory channels | Dual-channel |
| Number of free internal memory expansion slots | 1 |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A2000 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express, NVMe |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| Charging port type | DC-in jack |
| HDMI version | 2.0b |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard special features | รtanche |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | DualPoint |
| Input device model | Clavier silencieux HP Premium |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | Bing search for IE11; Buy Office; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Performance Advisor; HP Recovery Manager; HP Remote Graphics Software; HP Support Assistant; HP JumpStart; Native Miracast support; HP Connection Optimizer; Adobe Creative Cloud; HP Cloud Recovery; HP Admin; HP Privacy Settings; HP QuickDrop; Data Science Stack; HP Easy Clean; HP PC Hardware Diagnostics; HP ZCentral Remote Boost 2020 Software for Z workstation; Tile Application |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 94 Wh |
| Number of battery cells | 8 |
| Battery capacity | 94 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.35 kg |
| Height | 26 mm |
| Depth | 242.5 mm |
| Width | 361 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Security tools | Absolute persistence module; HP Device Access Manager; HP Power On Authentication; HP Security Manager; Integrated smart card reader; Master Boot Record security; Pre-boot authentication; HP Sure Click; Windows Defender; HP Secure Erase; HP Manageability Integration Kit; HP Sure Sense; HP Secure Platform; HP Sure Recover Gen3; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen6; HP Sure Run Gen3; HP Tamper Lock; Nano Security Lock Slot; HP Client Security Suite Gen7; Trusted Platform Module TPM 2.0; Windows Secured Core |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548045297 |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Number of speakers | 2 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.