Product code: 62U94EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Introduction year | 2022 |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Fury |
| Model name | 16 G9 |
| Part Number | 62U94EA |
| Release Date | 01 August 2022 |
| EAN/UPC code | 0196786843853, 196786843853, 0196786843877, 196786843877, 0196786843891, 196786843891, 0196786843884, 196786843884, 0196786843907, 196786843907, 0196786843921, 196786843921, 0196786844195, 196786844195, 0196786843945, 196786843945, 0196786843938, 196786843938, 0196786843969, 196786843969, 0196786843976, 196786843976, 0196786843983, 196786843983, 0196786844003, 196786844003, 0196786843990, 196786843990, 0196786844010, 196786844010, 0196786844034, 196786844034, 0196786844171, 196786844171, 0196786844027, 196786844027, 0196786844041, 196786844041, 0196786844065, 196786844065, 0196786844072, 196786844072, 0196786844089, 196786844089, 0196786844102, 196786844102, 0196786844126, 196786844126, 0196786844096, 196786844096, 0196786844133, 196786844133, 0196786844119, 196786844119, 0196786844164, 196786844164, 0196786844157, 196786844157, 0196786844140, 196786844140, 0196786844188, 196786844188, 0196786844058, 196786844058, 0196786843846, 196786843846, 0196786843860, 196786843860, 0196786843914, 196786843914, 0196786843952, 196786843952 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Motherboard chipset | Intel WM690 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | i7-12800HX |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 24 |
| Processor cache | 25 MB |
| Processor generation | 12th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| ECC | No |
| Memory channels | Dual-channel |
| Number of free internal memory expansion slots | 2 |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A2000 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 1000, 100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | Bing search for IE11; Buy Office; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Performance Advisor; HP Recovery Manager; HP Remote Graphics Software; HP Support Assistant; HP JumpStart; Native Miracast support; HP Connection Optimizer; Adobe Creative Cloud; HP Cloud Recovery; HP Admin; HP Privacy Settings; HP QuickDrop; Data Science Stack; HP Easy Clean; HP PC Hardware Diagnostics; HP ZCentral Remote Boost 2020 Software for Z workstation; Tile Application |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 8 |
| Battery capacity | 95 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.39 kg |
| Height | 28.6 mm |
| Depth | 250.6 mm |
| Width | 363 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Security tools | Absolute persistence module; HP Device Access Manager; HP Power On Authentication; HP Security Manager; Integrated smart card reader; Master Boot Record security; Pre-boot authentication; HP Sure Click; Windows Defender; HP Secure Erase; HP Manageability Integration Kit; HP Sure Sense; HP Secure Platform; HP Sure Recover Gen3; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen6; HP Sure Run Gen3; HP Tamper Lock; Nano Security Lock Slot; HP Client Security Suite Gen7; Trusted Platform Module TPM 2.0; Windows Secured Core; Camera privacy shutter |
| HP Management tools | HP Power Manager |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786843983 |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Number of speakers | 2 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; 40% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.