Product code: 86A38EA#ABF
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display brightness | 250 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Power |
| Model name | G10 |
| Part Number | 86A38EA#ABF |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor model | i7-13700H |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 20 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor generation | 13th gen Intel Core i7 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 45 W |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| ECC | No |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro RTX 3000 |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Input device model | Clavier HP Premium |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.01 kg |
| Height | 22.8 mm |
| Depth | 233.9 mm |
| Width | 359.4 mm |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.