Product code: C88GSES
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Display brightness | 400 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| HD type | WQXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Brand | HP |
| Family | Zbook X |
| Model name | ZBook X G1i |
| Part Number | C88GSES |
| EAN/UPC code | 0199642342613, 199642342613 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX PRO 1000 Blackwell |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 12 h |
| Battery capacity | 86 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.04 kg |
| Height | 23 mm |
| Depth | 251 mm |
| Width | 359 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Cable lock slot type | Nano |
| Fingerprint reader | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.