Product code: 2TL98EA
| Design | |
|---|---|
| Colour of product | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Display | |
| Display diagonal | 12.3 inch |
| Aspect ratio | 3:2 |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 2736 x 1824 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Elite x2 |
| Series | 1012 |
| Model name | 1012 G2 |
| Part Number | 2TL98EA |
| Release Date | 01 October 2017 |
| EAN/UPC code | 0192018351295 |
| Price | About 2394 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i7-7600 Mobile Series |
| Processor family | 7th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-7600U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD, SDHC, SDXC |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 47 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Depth (tablet mode) | 22 cm |
| Width (tablet mode) | 30 cm |
| Weight (tablet mode) | 800 g |
| Height | 14.6 mm |
| Depth | 219.7 mm |
| Width | 300 mm |
| Height (tablet mode) | 9.1 mm |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Device Access Manager, HP BIOSphere, HP Sure Start Gen3, HP Client Security Gen3 |
| HP segment | Business |
| HP ePrint | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.