Product code: W0S21UT
| Design | |
|---|---|
| Colour of product | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Display | |
| Display diagonal | 12 inch |
| Aspect ratio | 3:2 |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1280 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Elite x2 |
| Series | 1012 |
| Model name | Elite x2 1012 G1 Tablet with Travel Keyboard (ENERGY STAR) |
| Part Number | W0S21UT |
| Release Date | 15 March 2016 |
| EAN/UPC code | 0889899544617, 0889899544600 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core m5-6Y series |
| Processor family | Intel Core M |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor codename | Skylake |
| Thermal Design Power (TDP) | 4.5 W |
| Processor model | m5-6Y54 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1515 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 515 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| DVI port | N |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 40 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.21 kg |
| Depth (tablet mode) | 21.4 cm |
| Width (tablet mode) | 30 cm |
| Weight (tablet mode) | 820 g |
| Height | 13.4 mm |
| Depth | 213.5 mm |
| Width | 300 mm |
| Height (tablet mode) | 8.05 mm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.