Product code: 4AZ64EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Panel type | IPS |
| Touch technology | Multi-touch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | ENVY x360 |
| Model name | 15-cn0850nd |
| Part Number | 4AZ64EA |
| Release Date | 01 June 2018 |
| EAN/UPC code | 0193015080614 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 8th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.80 GHz |
| Processor boost frequency | 4.00 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-8550U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce MX150 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1000 GB |
| SSD interface | NVMe 3.0, PCI Express |
| Total HDDs capacity | 1000 GB |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD+SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| Charging port type | DC-in jack |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| DC-in jack | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Electronic compass | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Dropbox, Netflix |
| Trial software | McAfee LiveSafe |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 220 g |
| Continuous video playback time | 12.5 h |
| Quick charge | Y |
| Quick charge time (50%) | 45 min |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 12.75 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 52.5 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.14 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 246 mm |
| Width | 359 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP segment | Home |
| HP CoolSense | Y |
| HP Audio Boost | Y |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Audio Switch | Y |
| HP Imagepad | Y |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.